Родина мальвові Malvaceae
Трав’яниста багаторічна рослина. У промисловій культурі вирощується як багаторічник. Термін експлуатації посіву зазвичай триває 3 роки.
Лікарською сировиною є корені з кореневищами, а також трава алтеї. Корені містять слиз (переважно полісахариди), а також сахарозу, бетаїн, жирну олію, аспарагін, каротин, лецитин, фітостерин, мінеральні солі. У листі та квітках міститься слиз та ефірна олія.
Лікувальні засоби з алтеї застосовують при захворюваннях органів дихання та травлення. Особливо ефективні вони при підвищеній кислотності шлункового соку.
Сорт МАЛЬВІНА занесений до Реєстру сортів рослин України у 2001 році, заявка №97081001. Автори: Н.М. Куценко., А.Т. Горбань, Л.М. Кондратенко.
Напрямок використання – фармацевтична промисловість, лікарський.
Сорт характеризується компактністю куща, багатостебельністю, дружним цвітінням та дозріванням насіння; відносно стійкий до ураження хворобами та шкідниками; придатний до механізованого вирощування.
Урожайність сировини (коренів) 42-43 ц/га, насіння – 1,5-2 ц/га. Маса 1000 насінин 2,0 – 2,8г.
Щорічно в ДСЛР отримується високоякісне оригінальне та елітне насіння сорту Мальвіна. Його можна придбати у Дослідній станції лікарських рослин.
Родина бобових (Fabaceae)
Багаторічна трав’яниста рослина, що має довге волохате опушення. Стебла, листки, квітки і навіть плоди астрагалу шерстистоквіткового здаються пухнастими, з сизуватим відтінком. Природні запаси сировини цього виду в Україні незначні. Половина з них росте на заповідних територіях. Червонокнижний вид.
Лікарською сировиною є суха трава, зібрана в фазу масового цвітіння.
Препарати трави астрагалу шерстистоквіткового розширюють кровоносні судини і мають заспокійливі властивості. Настій трави сприяє спазмолітичній, кардіотонічній дії, покращує загальну і органічну гемодинаміку. Відвар та настій трави застосовують при початкових формах гіпертонічної хвороби.
Сорт Фаворит проходить Державне сортовипробування. Заявка №12519001. Автори: М.П. Колосович, Г.І.Бушуєва, Н.С. Білик.
Середньостиглий. Урожайність сухої сировини (трави) сорту астрагала шерстистоквіткового Фаворит складає 37 ц/га, вміст суми тритерпенових глікозидів 2.4 %. Рослини мають високу посухо- та зимостійкість. Сорт придатний до механізованого збирання. Маса 1000 насінин 4.8 г. Вегетаційний період рослин 2 року вегетації складає 110 днів.
Щорічно у Дослідній станції лікарських рослин проводиться реалізація насіння сорту астрагалу шерстистоквіткового Фаворит.
Родина валеріанові Valerianaceae.
Багаторічна трав’яниста рослина. У промисловій культурі вирощується впродовж одного, двох років.
Лікарською сировиною є корені з кореневищами. Корені містять
Лікувальні засоби з віалеріани застосовують при захворюваннях органів дихання та травлення. Особливо ефективні вони при
Сорт Україна. Автори: Л.І. Перебейніс, А.Т. Горбань, Н.І. Козін, Н.М. Скрипник. Занесений до Реєстру сортів рослин України в 1997р., заявка №92182001.
Напрямок використання – фармацевтична промисловість, лікарський.
Середньостиглий. Урожайність сировини (кореневищ та коріння) – 37,2 ц/га, насіння – 134,2 кг/га. Вміст екстрактивних речовин у сировині – 43,1 %, ефірної олії – 0,59 %, сесквітерпенових кислот понад 0,17 %.
Щорічно в ДСЛР отримується високоякісне оригінальне та елітне насіння сорту Україна. Його можна придбати у Дослідній станції лікарських рослин.
Родина бобових (Fabaceae)
Сировина – однорічні корені, заготовлені восени після відмирання надземної частини (жовтень – листопад). У коренях містяться дубильні речовини, глікозиди ізофлавонової природи (ононін, ононід), тритерпеновий сапонін, смоли та ін.
Галенові препарати вовчуга виявляють сечогінні, послаблюючі, кровоспинні, протизапальні, гіпотензивні і кардіотонічні властивості. У науковій медицині вовчуг призначають при геморої, хронічних запорах. Лікарські форми – настойка і відвар коренів. Флавонобол – не стероїдний анаболітичний засіб.
Сорт вовчуга польового Рожевий з 1999 р. був включений до Державного Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні. Рекомендовані зони вирощування – Лісостеп, Полісся. Напрямок використання – фармацевтична промисловість, лікарський.
Автори сорту: Н. І. Марченко, А. Т. Горбань, С. В. Філенко.
Основні показники сорту Рожевий за господарсько-цінними ознаками: урожайність сировини (сухе коріння) – 18,3 ц/га, насіння - 1,2ц/га, вміст ізофлавоноїдів у сировині - 1,69%. Сировину викопують на першому або на другому році вегетації. При подальшому культивуванні якість сировини погіршується. Для отримання якісної сировини сорт доцільно використовувати не довше ніж два роки.
Сорт Рожевий є середньостиглим, посухостійким, зимостійким та стійким проти уражень хворобами. Вегетаційний період - від появи сходів до достигання насіння складає 135-145 днів. Маса 1000 насінин – 3,5-4,9г.
Щорічно у Дослідній станції лікарських рослин проводиться реалізація насіння сорту вовчуга польового Рожевий.
Родина бобових (Fabaceae)
В природних умовах України не зростає. Сировиною десмодіуму канадського є трава, яку необхідно збирати в фазі бутонізації та початку цвітіння. В траві міститься сума флавоноїдів, до складу яких входить не менше 10 компонентів: сапонаретин 1, сапонаретин 2, ізоорієтнтин, гомоадисин, ізовітексін, гомоорієнтин, віценін 2, десмодін, гомоадиніверніт і рутин.
Препарати із десмодіуму канадського застосовуються, як противірусні та протизапальні засоби.
Сорт Персей з 2012р. включений до Державного Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні. Автори: Н.І.Куценко, О.М. Куценко, Н.В. Горбань, Г.В. Куцик, Н.І. Тарасенко.
Напрямок використання – фармацевтична промисловість, лікарський.
Рекомендований для вирощування в усіх кліматичних зонах України.
Основні показники сорту Персей за господарсько-цінними ознаками: урожайність сировини – 63,9 ц/га, урожайність насіння – 15,5 ц/га, вміст суми флавоноїдів в сировині – 1,8%. Маса 1000 насінин 4,5-5,5 г.
Багаторічник. Вегетаційний період в перший рік вегетації від сходів до дозрівання насіння складає 170 днів, від сходів до збирання сировини 110-120 днів. На перехідних плантаціях від відростання до збирання сировини – 70 днів, до дозрівання насіння - 110 днів. Термін експлуатації сировинних посівів сорту Персей, при дотриманні технології вирощування, 6-7 років.
Розмножується насінням, для якого властива твердонасінність. Зимостійкий.
Щорічно в розсаднику розмноження сорту Персей отримується високоякісне насіння. Насіння можна придбати у Дослідній станції лікарських рослин.
Однорічна трав’яниста рослина родини Пасльонових, яка використовується в офіційній та народній медицині. Застосовується листя дурману звичайного при бронхіальній астмі, бронхітах. Випускають препарати: атропін сульфат, астматін, астматол, масло дурману.
Сорт Безшипний. Автори: О. М. Перепелова, М. В. Глазова, А. І. Брикін, Р. Д. Жорнік.
Вегетаційний період – 130 днів. Маса 1000 насінин – 6,5-8,8 г.
В листі міститься 0,23-0,37 % суми алкалоїдів, ефірного масла 0,04%, каротину 0,1 % і дубильних речовин 1,7 %.
Урожайність повітряно-сухої сировини сорту становить 10,2 ц/га, насіння – 4,6 ц/га. Сорт рекомендований для вирощування в Поліссі та Лісостеповій зонах України.
Реалізується насіння сорту Безшипний.
Багаторічна трав'яниста рослина з родини айстрових (Asteraceaе).
У традиційній медицині ехінацею пурпурову використовують як антисептичний засіб для зовнішнього і внутрішнього застосування. Внутрішньо застосовують при інфекційних хворобах та септичних станах, зовнішньо - при карбункулах, абсцесах і інфікованих ранах. Препарати ехінацеї пурпурової ефективно лікують хронічні хвороби імунного характеру, урологічні та шкіряні захворювання, використовуються при комплексному лікуванні онкологічних хвороб.
В нинішній час за кордоном випускається більш ніж сорок препаратів, до складу яких входить ехінацея.
Всі органи ехінацеї містять похідні кофейної кислоти, полісахариди, ефірну олію. До складу трави ехінацеї входять полісахариди, каротин і аскорбінова кислота, в корінні знайдено бетаїн, дубильні речовини, смоли.
Лікарська сировина - трава і коріння.
Сорт Чарівниця занесений до Реєстру сортів рослин України у 2007 році.
Вегетаційний період триває: перший рік життя 170-175 днів, другий рік 200-205 днів. Число днів від початку відростання до початку цвітіння - 110, період цвітіння 30 днів, насіння дозріває протягом місяця. Маса 1000 насінин 4,0-4,3 г.. Рослини сорту посухостійкі, не осипаються.
Пізньостиглий. Урожайність повітряно-сухої сировини 92,8 ц/га, кореневищ та коріння – 23,1 ц/га, насіння – 3,5ц/га. Вміст полісахаридів у сировині – 7,4%.
Сорт придатний до механізованого вирощування.
Щорічно отримується високоякісне оригінальне та елітне насіння сорту Чарівниця. Його можна придбати у Дослідній станції лікарських рослин.
Однорічна трав’яниста рослина родини Хрестоцвітих. Використовується в офіційній та народній медицині. Для медичних цілей використовується надземна маса. Застосовується для лікування гострої та хронічної недостатності серцевої системи при гіпертонії, стенокардії, кардіосклерозах. Біологічно активними речовинами рослини є серцеві глікозиди: стофантидин, ерізімін, еризимотоксид, ерихрозид, ерікордин та інші. Крім того, трава містить флавоноїди – рутин, сколімозид, мотеолін і його глікозиди.
Сорт Сонячний. Автор сорту: Л. П. Шелудько.
Вегетаційний період сорту складає 121-124 дні. Розмножується сорт сухим насінням без попередньої йому обробки. Маса 1000 насінин – 0,38-0,43г. Рослини сорту посухостійкі, не осипаються.
Урожайність повітряно-сухої сировини – 42,6 ц/га, вміст ланатозиду С у сировині – 0,12%, серцевого глікозиду ерихрозиду – 0,05%. Урожайність насіння 2,0 ц/га.
Сорт виведений для вирощування в спеціалізованих господарствах Лісостепової і Степової зони України.
Реалізується оригінальне та елітне насіння сорту.
Родина хрестоцвітих – Crucifetae (Brassicaceae)
Дворічна трав’яна рослина. Сировиною жовтушника розлогого є трава, яку збирають в фазу масового цвітіння. Трава і насіння містять серцеві глікозиди еризимін і еризимозид (у насінні і квітах 2,0-6,0%, у листках 1,0-1,5%, в стеблі 0,5-0,7%), органічні кислоти (лимонна, винокам’яна, яблучна). Крім цього в насінні знайдені цінні серцеві глікозиди, а також жирну олію. Глікозоди еризимін застосовують при гострій і хронічній недостатності серцево-судинною систем з тяжким порушенням кровообігу.
За характером дії на серце еризимін наближається до строфанту. Препарат - кардіовален, до складу якого входить сік із свіжої трави жовтушника розлогого.
Сорт Пам’яті батька з 2011 року включений до Державного Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні. Напрямок використання – фармацевтична промисловість, лікарський.
Автор: Л.П.Шелудько
Вегетаційний період сорту від відростання до достигання насіння на другому році вегетації складає 110-112 днів. Число днів від відростання до повного цвітіння – 55 днів, період цвітіння складає 31 день. Урожайність повітряно-сухої сировини сорту становить 27 ц/га, насіння – 2,0 ц/га, вміст біологічно-активних речовин у сировині 692 ЖОД.
Щорічно у Дослідній станції лікарських рослин проводиться реалізація оригінального та елітного насіння сорту Пам’яті батька.
лікарські рослини Лубни, лікарська сировина на Лубенщині, інтродукція лікарських рослин, технології вирощування лікарських рослин, сорти лікарських рослин, насіння лікарських рослин, фіточаї, інноваційний провайдинг продукції лікарського рослинництва, Полтавська, Полтавщина, Лубни, Лубенщина, заготівля