logo vilar

Цмин пісковий - (Helichrysum arenarium L.)

Багаторічна трав’яниста рослина з родини айстрових - Asteraceae.

Sort tsminu pіskovogo Zolotistiy [800x600]Лікарською сировиною є суцвіття. Цмин пісковий відноситься до культур, які використовують медицині, як жовчогінний засіб. Суцвіття є одним із основних джерел одержання флавоноїдів (нарингенін, апінін). Крім флавоноїдів у суцвіттях є флавоноїдні глікозиди (кемпферол, саліпурозид, ізосаліпурпурозид), стероїдні сполуки, барвні речовини фенольного характеру, смолисті і гіркі речовини, аскорбінова кис­­­лота, вітамін К, ефірна олія, кумарин скополетин, стеранін глюпо­­­ронін В - ситостена. До хімічного складу суцвіть входять також жири, цукор, каротиноїди, геміцелюлоза, слизі, віск, сульфіти і хлориди калію, кальцію, заліза, марганцю.

Цмин - це фітонцидна, інсектицидна, красильна і де­­­коративна рослина. Квітки є джерелом жовтої фарби. Із суцвіть цмину піскового готують аренарін, який нейтралізує отрути, сприяє регенерації, має специфічну дію при боротьбі з бактеріаль­­­ним раком томатів і іншими хворобами вірусного, бактеріального і грибкового походження, стимулює схожість насіння, прискорює про­­­ходження фаз розвитку рослин, підвищує їх урожай. До того ж, аренарін проявляє активність по відношенню до вірусу тютюнової мозаїки і стовбура.

Сорт Золотистий з 1999 р. включений до Державного Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні. Напрямок використання – фармацевтична промисловість, лікарський.

Автори: А.Т. Горбань, Г.І. Бушуєва, О.М. Коломієць, Н.І. Куценко.

Сорт стійкий до пошкоджень шкідниками, уражень хворобами, посухостійкий. Середньостиглий. Урожайність сировини (суцвіть) – 13,3 ц/га, насіння – 0,4 ц/га. Вміст суми флавоноїдів у сировині – 12,55 %.

Щорічно у Дослідній станції лікарських рослин проводиться реалізація оригінального та елітного насіння сорту Золотистий.