logo vilar

М’ята довголиста (Mentha longifolia Huds.)

Родина губоцвітих (Lamiaceae)

Sort myati dovgolistoi Posulska lіnaloolna 800x600М’ята довголиста досить поширена на території України. Сировиною м’яти довголистої є листя, з якого отримують ефірну олію, що містить головним чином ліналоол, карвон, ментол, ментон та інші компоненти.

На основі ефірної олії, що містить ліналоол хіміко-фармацевтична промисловість виготовляє препарат Цігерол, який застосовується для лікування лінійних, шкіром’язових та опікових ран.

Сорт Посульська ліналоольна занесений до Державного реєстру сортів рослин України з 2008 року. Автор сорту: Л.П. Шелудько.

Напрямок використання - фармацевтична промисловість, лікарський.

Рекомендований для вирощування в зоні Лісостепу та Степу України.

Сорт призначений для культивування з метою одержання ефірної олії, основним компонентом якої є ліналоол.

За морфо-біологічними ознаками рослини сорту характеризуються прямостоячими рослинами з вираженим центральним стеблом, висота їх 67-70 см, діаметр 50-70 см. Стебла і листя світло-зелені, без антоціану, злегка опушені, товщина стебла в основі до 10 мм. Розміщення гілок супротивне, кількість ярусів на центральному стеблі 15-16. Листки середньої величини, ланцетні, зубчасті, загострені довжиною 6-8-12 см, шириною 1.5-2.0-4.0 см; верхні – сидячі, нижні – на коротких черешках, листя становить 52 % від надземної частини рослини.

Віночок квітки ліловий, середній діаметр квітки - 3 мм, віночок неправильний, воронкоподібний, 4-лопатевий. Квітки зібрані в щільний колос, кількість суцвіть на одній рослині 80-110.

Кореневища міцні, виповнені (довжиною до 55см і діаметром до 3 мм), розгалужені, урожайність – 100 ц/га. Відростання бруньок навесні дружнє. Багаторічник.

Сорт середньостиглий. Масове цвітіння настає на 93-96 день після посадки кореневищ. Урожайність сухої сировини (листя) становить в середньому – 21.6 ц/га. Вміст ефірної олії в сировині – 2.94 %, вміст ліналоолу в ефірній олії – 80%. Сорт придатний до механізованого збирання, зимостійкий.

Збирання сировини проводять у фазі масового цвітіння. Збір ефірної олії сорту Посульська ліналоольна складає 63.5 кг/га, ліналоолу – 49.9 кг/га.

Щорічно в ДСЛР проводиться виробництво і реалізація  садивного матеріалу – кореневищ (вересень – жовтень) та розсади м’яти (травень).