logo vilar

М’ята перцева (Mentha piperita L)

Родина губоцвітих (Lamiaceae)

Sort myati Lіdіya 800x600М’ята перцева дико в природі не зустрічається, відома лише як культивована рослина.

Сировиною м’яти перцевої є листя, з якого отримують ефірну олію, що містить головним чином ментол, ментон, ментофуран та інші компоненти.

На основі ефірної олії та ментолу фармацевтична промисловість виготовляє препарати заспокійливої дії: валідол, валокардін, корвалмент, корвалол, м’ятні таблетки, барбовал, бороментолу та інші.

Сорт Лідія занесений до Державного реєстру сортів рослин України з 1999 року. Автори сорту: Л.П. Шелудько, О.І. Українець.

Напрямок використання - фармацевтична промисловість, лікарський.

Рекомендований для вирощування в зоні Лісостепу та Степу України.

Призначений для культивування з метою одержання аптечного листя та ефірної олії.

За морфо-біологічними ознаками рослини сорту характеризуються прямостоячим габітусом з вираженим центральним стеблом висотою 70-80 см з діаметром куща 45-60 см. Стебла і листя світло-зелені, без антоціану, без опушення. Розміщення гілок супротивне, кількість ярусів на центральному стеблі 17-18, товщина стебла в основі до 14 мм.

Листя середньої величини, широко яйцевидне, загострене, краї зубчасті, довжиною 3-3.5 см, шириною 2-3 см; листя становить 49 % від надземної частини рослини.

Віночок квітки ліловий. Квітки зібрані в кільця, які утворюють розріджений колос.  

Рослини характеризуються могутніми виповненими кореневищами довжиною до 60 см і діаметром до 6.0 мм з численним розгалуженням. Ростові бруньки по довжині кореневищ розміщені на відстані 1-5 см. Навесні кореневища дружно відростають (близько 200 - 300 пагонів на 1кв.м.).

Середня урожайність кореневищ становить 140 ц/га. Багаторічник.

Сорт пізньостиглий, масове цвітіння настає на 92-112 день після посадки кореневищ. Урожайність сировини становить в середньому – 27.0 ц/га. Вміст ефірної олії в сировині – 3.54 %, загального ментолу в ефірній олії – 59.1 %. Сорт придатний до механізованого збирання, зимостійкий.

Збирання сировини проводять у фазі масового цвітіння. Збір ефірної олії сорту Лідія складає 97.0 кг/га, вільного ментолу – 54.5 кг/га.

Щорічно в ДСЛР проводиться виробництво і реалізація   садивного матеріалу – кореневищ (вересень – жовтень) та розсади м’яти (травень).