Родина макових – Papaveraceae
Застосування цієї рослини у народній медицині сягає давнини. Траву мачку використовують як сечогінний, а також як відхаркувальний, заспокійливий і протидіабетичний засіб.
У надземній частині мачку жовтого міститься більше 15 алкалоїдів: глауцин, магнофлорин, глауфлорин, протопін, хелірубін та інші. Крім алкалоїдів до хімічного складу сировини входять смоли, слиз, фумарова і діоксималеїнова кислоти та мінеральні солі. Насіння мачку містить до 35% жирної олії, яка придатна до використання в їжу і для виробництва мила. З сировини виготовляють глауцину гідрохлорид, який використовується як протикашлевий засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів і легенів.
Сорт мачку жовтого Геліос з 2008 р. включений до Державного Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні. Напрямок використання – фармацевтична промисловість, лікарський.
Автори: Л.М. Гулега, Н.В. Горбань, Г.І. Щербина, Л.О. Середа.
Основні показники сорту Геліос за господарсько-цінними ознаками: урожайність сировини на другому році вегетації складає 30,2 ц/га, насіння - 1,54ц/га, вміст суми алкалоїдів в сировині 1,2%. Маса 1000 насінин 1,2 г.
Загалом сорт протягом року дає два укоси надземної маси. На посівах першого року вегетації перший укіс проводять у кінці липня – на початку серпня, другий у кінці вересня, на перехідних посівах: перший укіс трави – на початку червня, повторний у серпні. В фазі масового цвітіння відмічається максимальний вміст глауцину і найвищий вихід суми алкалоїдів з одиниці площі.
Сорт Геліос є середньостиглим, посухостійким, зимостійким та стійким проти уражень хворобами. Вегетаційний період 160 діб. Дворічний цикл розвитку.
Щорічно у Дослідній станції лікарських рослин проводиться реалізація оригінального та елітного насіння сорту Геліос.
лікарські рослини Лубни, лікарська сировина на Лубенщині, інтродукція лікарських рослин, технології вирощування лікарських рослин, сорти лікарських рослин, насіння лікарських рослин, фіточаї, інноваційний провайдинг продукції лікарського рослинництва, Полтавська, Полтавщина, Лубни, Лубенщина, заготівля