logo vilar

Мачок жовтий (Glaucium flavum Crantz)

Родина макових – Papaveraceae

 Sort machku zhovtogo Gelіos 800x600Застосування цієї рослини у народній медицині сягає давнини. Траву мачку  використовують як сечогінний, а також як відхаркувальний, заспокійливий і протидіабетичний засіб.

У надземній частині мачку жовтого міститься більше 15 алкалоїдів: глауцин, магнофлорин, глауфлорин, протопін, хелірубін та інші. Крім алкалоїдів до хімічного складу сировини входять смоли, слиз, фумарова і діоксималеїнова кислоти та мінеральні солі. Насіння мачку містить до 35% жирної олії, яка придатна до  використання в їжу і для виробництва мила.  З сировини виготовляють глауцину гідрохлорид, який використовується як протикашлевий засіб при захворюваннях верхніх дихальних шляхів і легенів.

  Сорт мачку жовтого Геліос   з 2008 р. включений до Державного Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні. Напрямок використання – фармацевтична промисловість, лікарський.

 Автори: Л.М. Гулега, Н.В. Горбань, Г.І. Щербина, Л.О. Середа. 

Основні показники сорту Геліос за господарсько-цінними ознаками: урожайність сировини на другому році вегетації складає 30,2 ц/га, насіння -  1,54ц/га, вміст суми алкалоїдів в сировині 1,2%.  Маса 1000 насінин 1,2 г.

Загалом сорт протягом року дає два укоси надземної маси. На посівах першого року вегетації перший укіс проводять у кінці липня – на початку серпня, другий  у кінці вересня, на перехідних посівах: перший укіс трави – на початку червня, повторний у серпні. В фазі масового цвітіння відмічається максимальний вміст глауцину і найвищий вихід суми алкалоїдів з одиниці площі.

Сорт Геліос є середньостиглим, посухостійким, зимостійким та стійким проти уражень хворобами.  Вегетаційний період 160 діб.  Дворічний цикл розвитку.

Щорічно у Дослідній станції лікарських рослин проводиться реалізація оригінального та елітного насіння сорту Геліос.